ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI FUNDAMENTALS EXPLAINED

rozwarstwienie siatkówki Fundamentals Explained

rozwarstwienie siatkówki Fundamentals Explained

Blog Article

W związku z tym zajęte części siatkówki nie odbierają bodźców świetlnych, wówczas w odpowiadającej im części pola widzenia występują ubytki (ciemna plama w tej części pola). Choroba nie postępuje szybko i rzadko prowadzi do ślepoty.

Jeżeli ciało szkliste jest nieprzezroczyste (np.: z powodu wylewu krwi) okulista posługuje się badaniem USG oka. Głowica USG wysyła fale, które do niej powracają po odbiciu od siatkówki tworząc na monitorze charakterystyczny obraz. Jego szybka analiza pozwala stwierdzić czy doszło do odwarstwienia czy też nie.

Regulamin świadczenia telefonicznej porady Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez

Do rozwarstwienia dochodzi na poziomie nabłonka here barwnikowego siatkówki – jednej z dziesięciu jej warstw. Nabłonek nie bierze udziału w procesie widzenia, jednak odgrywa inne bardzo ważne funkcje jak np.:

Następnie w wyniku skomplikowanych reakcji biochemicznych zostaje wzbudzony impuls, który poprzez kolejne warstwy siatkówki dociera do nerwu wzrokowego, a potem do mózgu, który przetwarza ten impuls w widziany przez człowieka obraz.

Jest on podawany w postaci iniekcji do ciała szklistego. Po zabiegu pacjent przez kilka dni powinien utrzymywać taką pozycję głowy, aby bańka powietrza jak najmocniej dociskała odwarstwioną siatkówkę.

witrektomię – zabieg polega na wykonaniu nacięcia w twardówce, usunięciu ciała szklistego i błon nasiatkówkowych oraz podaniu gazu lub oleju silikonowego, który wypełni przestrzeń;

opierścienienie gałki ocznej lub naszycie wszczepu – to zabieg, podczas którego na gałkę oczną nakłada się specjalną taśmę silikonową lub gąbkę.

Jeśli w trakcie operacji umieszczono w oku pęcherzyk gazu, to w trakcie rekonwalescencji trzeba przestrzegać publishępowania pooperacyjnego, które zaleci specjalista. Przez kilka dni zaleca się utrzymywanie głowy w określonej pozycji tak, aby pęcherzyk naciskał na właściwą część siatkówki. Podczas tego czasu w polu widzenia można zauważyć czarną plamę. Trzeba również unikać ruchów, które mogą powodować wstrząs dla oka, a także czytania i patrzenia przez okno w trakcie jazdy samochodem lub koleją.

Wymienione objawy mogą także świadczyć o tylnym odłączeniu ciała szklistego, które nie musi być powikłane przedarciem i odwarstwieniem siatkówki. Do symptomów charakterystycznych dla odwarstwienia należą:

Siatkówka wyściela błonę naczyniową oka, za pośrednictwem której otrzymuje tlen i substancje odżywcze.

Polega ona na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego wraz z błonami, a następnie wypełnieniu gałki ocznej specjalną substancją. We wtórnym odklejeniu się siatkówki początkowo należy wdrożyć leczenie choroby podstawowej, a w przypadku braku obserwacji cofania się zmian również przystąpić do leczenia operacyjnego.

Odwarstwienie siatkówki to nagły i bardzo groźny stan okulistyczny wymagający pilnej konsultacji u lekarza okulisty. Polega na odwarstwieniu lub rozerwaniu siatkówki od znajdującej się pod nią naczyniówką. Nieleczona choroba może prowadzić do utraty widzenia.

Niestety pacjenci nierzadko bagatelizują objawy, które mogą się na second cofnąć. Niestety w tym czasie (pozornego powrotu do zdrowia) odwarstwienie obejmuje coraz większe obszary siatkówki, a kolejnym objawem może być całkowita utrata wzroku.

Report this page